אימוני כושר לסוכרתיים: למה זה חשוב?

מחלת הסוכרת נחשבת לאחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם המודרני, כאשר רק בישראל ע"פ הנתונים של קופת החולים כללית, כ 8%-9% מהאוכלוסייה בישראל מאובחנת עם המחלה המאופיינת בריכוז גבוה של סוכר בדם. נהוג לחלק את המחלה לארבעה סוגים: סוכרת סוג 1, סוכרת סוג 2, סוכרת הריון וכן סוכרת בעקבות פגם תורשתי. בדרך כלל, הגילוי אודות המחלה מתבצע באמצעות בדיקת דם פשוטה כאשר רבים מהמאובחנים אינם מודעים לכך כי הם סובלים מהמחלה, אלא רק בעקבות תסמינים כמו התעלפות, חולשה ועוד. לאחר הגילוי צריך לקחת בחשבון כי לא משנה מאיזה סוג סוכרת אתם סובלים, שינויים בהרגלי התזונה והספורט הם חשובים לטובת התמודדות עם המחלה וכן יצירת איזון ברמות הסוכר בדם. מדוע אימוני כושר חשובים להתמודדות עם סוכרת? להלן הפרטים.

מדוע פעילות גופנית חשובה לטובת התמודדות עם סוכרת?

פעילות גופנית היא אחת משלושת המרכיבים העיקריים בטיפול בסוכרת, וזאת לצד טיפול תרופתי ודיאטה שהם המרכיבים העיקריים הנוספים. הפעילות הגופנית היא מרכיב מאוד חשוב מכיוון ופעילות ספורטיבית משפרת את פעילות התרופות כמו גם משפר את כושר הלב וריאה, ובהתאם לכך גם משפיע על המשקל שהוא גורם סיכון משמעותי לחולי סוכרת. מי שלא שומר על המשקל חושף את עצמו לחוסר איזון ביכולת לאזן את המחלה. חשוב להבין כי מחקרים שנערכו בתחום הוכיחו כי פעילות גופנית יכולה למנוע מעבר מטרום סוכרת לסוכרת, וזאת ע"י איזון של רמות הסוכר בשילוב של ירידה במשקל. אימוני כושר המתבצעים באופן קבוע מכניסים את הסוכר לתוך רקמות פריפריות כמו למשל רקמת שריר או שומן, ובהתאם לכך רמת הסוכר יורדת. מדובר בדרך טבעית להורדת הסוכר, כל עוד האימון מתבצע באופן ממושך ובעוצמה בינונית. אולם, צריך לקחת בחשבון כי פעילות אירובית אינטנסיבית שמפעילה קבוצות של שרירים יכולה לגרום לעלייה ברמת הסוכר, ועל כן כל ביצוע של פעילות ספורטיבית צריכה להתבצע בהתאם לסרגל המאמצים האישי, הגיל וכן שימוש בציוד שכל סוכרתי צריך שיהיה אצלו. בנוסף, חשוב להצטייד בכל המוצרים שצריך במסגרת המחלה, מתוך מטרה לבצע מעקב בזמן הפעילות הספורטיבית וגם לאחריה.

אימוני כושר לסוכרתיים: למה זה חשוב?

מהו הציוד הנדרש לטובת אימון מוצלח?

כאמור, לספורט יש חשיבות עצומה מבחינת היכולת לווסת את רמות הסוכר בדם. כפי שציינו, חשוב להצטייד במוצרים המיועדים לחולי סוכרת ואותם ניתן להזמין אונליין. בין המוצרים: מד סוכר שבודק את רמות הסוכר בדם ומאפשר לכם לקבל תוצאה מדויקת בכל זמן שאתם בוחרים, נרתיק קירור שבו ניתן להשתמש לטובת אחסון של עטי האינסולין שכל חולה סוכרת נדרש לשאת עמו, ארגונית שמאפשרת לכם לארגן את כל הציוד כמו האינסולין, תרופות וכן מד בדיקה בצורה מסודרת ואותו אפשר לקחת איתכם לכל אימון. שימו לב כי המוצרים הללו מאושרים לשימוש ע"י משרד הבריאות ואף מומלצים בעבור סוכרתיים שמבצעים פעילות גופנית סדירה. הסיבה לכך נובעת מתוך היכולת לשמור בצורה מיטבית על הציוד שאותו כל חולה סוכרת צריך לקחת באופן קבוע.

לסיכום, פעילות גופנית בדמות פעילות אירובית כמו הליכה, ריצה שחייה או אופניים בעוצמה בינונית יכולים לשפר את הכושר הגופני ובהתאם לכך להוריד את רמת הסוכר לטווח הרחוק. הפעילות המומלצת הזו היא לפי התוויה של האגודה האמריקאית לסוכרת שקבעה כי 150 דק' של ספורט בשבוע אותם מבצעים פעמיים בשבוע יכול לחולל הבדל עצום הן בתחושה  אבל גם מבחינה בריאותית. גם פעילות כמו יוגה ופילאטיס מומלצים מאוד לחולי סוכרת החל מגיל 18, ועל כן מדובר בחלק מהותי וחשוב ביותר בתהליך של אורח חיים בריא בעבור סוכרתיים.

*המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות