כל האמת מאחורי תוספי התזונה למתאמנים

תוספי תזונה למתאמנים

כיום מתאמנים רבים יודעים שממש כפי שרצוי להתאים תוכנית אימונים אישית, כך גם רצוי להתאים תוספי מזון, וזאת כי לא מעט תוספים שמכילים חומצה פולית, ברזל, בי 12 ושלל ויטמינים נוספים אכן נמצאו כיעילים, אם כי הם מסייעים להתעמל באופן יותר מעצים, אם כי הם מסייעים לעלות מסת שריר ואם כי הם מסייעים לאבד יותר אחוזי שומן. עם זאת, לא כל תוסף תזונה מומלץ, ולו כי רבים אינם באמת בריאים ואף עשויים להוביל לשלל תופעות לוואי.

לא שרירים ולא שיער

לא מעט מקרים מעידים על קשר ישיר בין צריכת תוספים לבין התקרחות פתאומית, ועל כן אין למהר ליטול תוספים שלא ברור עד כמה הם אכן מסייעים ומהן תופעות הלוואי האפשריות. מבקשים ללמוד יותר על הקשר שבין התקרחות לנטילת תוספי תזונה? בכתבה הבאה תמצאו את מלוא המידע, אך פה נציין שבאופן כללי תוסף מזון שעונה לשם קריאטין מבטיח עלייה מהירה בנפח השריר, אך בפועל נמצאו מגוון עדויות שמצביעות על פגיעה ישירה בצמיחת השיער.

בריא בעירבון מוגבל

לצד שלל תוספי מזון שהם אכן בריאים, קרי מולטי ויטמין ואומגה 3 (במינון הנכון כמובן), גם לא חסרים תוספים שבעיקר מבקשים לחלוב כסף מאותם מתאמנים שחולמים על תוצאות מהירות ומרשימות. כך למשל קיימים שלל שורפי שומן שנחשבים חוקיים. שנדגים? החומר "אפדרין" אינו מאושר ע"י הFDA כיוון שהוא מוביל למגוון תופעות לוואי שנוגעות ללב ולכלי הדם.

תוספי התזונה למתאמנים

רמייה רווחית – עבור מי?

מגוון תוספי מזון מעניקים הבטחה למראה חטוב ושרירי, אך האמת היא שהתוספים רק מוסיפים מזומנים לחברות המשווקות, בזמן שהמתאמן עשוי לחוש כמו סופרמן, אך רק לכמה רגעים. כמו כן, לא רק שמדובר בהבטחה כוזבת אלא גם בסכנה ישירה, וזאת כי הרבה פעמים כמויות הקפאין שמצויות בתוספי המזון נחשבות מאוד גבוהות ואם בין היתר גם מצוי תוסף NO, הוא עשוי להזרים לשרירים יותר מדי דם – כלל לא מומלץ.

זהירות – סכנה!

לצד שלל תופעות לוואי אפשריות, גם ייתכנו סכנות של ממש. כך למשל חקר שנערך לאחרונה מצביע שהפרו הורמון סופרדרול עשוי להוביל לבעיות פיזיות משמעותיות, במיוחד אם בוחרים בגרסה שאינה חוקית, ופה נציין שאכן קיים "תחום אפור", בו מגוון תוספים אינם מאושרים אך עדיין נחשבים מקובלים, ועל כן רצוי ביותר להתרחק מהם.

שנסכם?

תוספי תזונה שמיועדים לספורטאים וכאלה המקפידים על אימון בחדר כושר אכן עשויים להיות מאוד איכותיים ויעילים, אך לפני הנטילה חשוב לבצע שני דברים: ראשית להתאים בין סוג התוסף לנתונים האישיים, וזאת כמובן לצד התייעצות מול איש מקצוע מתחום הרפואה, ושנית כאשר עומדים ליטול תוסף חדש יש לבדוק היטב כל מה שניתן לגביו, כולל טענות של גולשים ברשת וכמה זמן הוא קיים. מדוע? כי הרבה פעמים נדרש זמן בכדי לקשר בין תוסף מסוים לתופעת לוואי. מכאן שחשוב להפנים שבמקרים קיצוניים ניתן לא רק לאבד שיער, אלא ממש לגמור את הקריירה הספורטיבית ואף לסיים בחדר מיון.

נגישות