מתחילים לרוץ: המדריך המלא

ריצה נחשבת לאחת מהפעילויות הגופניות היעילות במיוחד לשמירה על הבריאות כמו גם להורדה במשקל והעלאת סיבולת לב ריאה, כאשר כיום ישנם סוגים שונים של ריצות כמו: ספירנטים, ריצה קלה, ריצה למרחקים ועוד, בזמן שבשל העובדה שריצה כה בריאה ופשוטה ליישום: רבים רוצים לעסוק בפעילות, ולעשות זאת נכון.

אז רגע לפני שאתם מתחילים לרוץ, חשוב שתדעו כיצד מתכוננים לכך, שכן ריצה ללא הכנה ובצורה שאינה מבוקרת – עלולה להוביל לכאבי ברכיים, עייפות והעדר התמדה בפעילות הגופנית. בשל כך, יש לשים לב לכמה דגשים שיכינו אתכם לפעולה:

נסו להבין מה חשוב לבדוק כשקונים נעלי ריצה

כדי לרוץ טוב יותר, כדי לקבל תמיכה בכף הרגל בעת הפעילות וגם כדי שהנעליים יחזיקו מעמד בריצה על אספלט: יש לבחור נעלי ריצה נכונות. בחרו נעליים המתאימות לריצה או לפעילות אירובית, כאלה שאינן מכבידות על כף הרגל, תוך בחירה בנעלי ספורט מתאימות לריצה על אספלט. יש לשים לב כי הנעליים איכותיות ומתאימות לכף הרגל מבחינת המידה, וודאו כי אתם בוחרים נעליים לריצה ממותג איכותי, שכן נעליים איכותיות יחזיקו מעמד לאורך זמן.

איך מתחילים לרוץ בצורה נכונה?

כדי להתחיל לרוץ, מומלץ להימנע מיציאה לריצה ארוכה או מהירה ביום אחד. כדי להתחיל נכון ללא הסבת נזק לגוף, מוטב להתחיל לרוץ בהדרגה וזאת כדי לא להכביד על הגוף ובעיקר כדי לא להעמיס על הברכיים. צאו בתחילה לריצה של 15 דקות בלבד, תוך ביצוע הפסקות קצרות של הליכה מהירה בין מקטע למקטע. לאחר שבועיים (הכוללים התמדה מצדכם כמובן), תוכלו להעלות את משך זמן הריצה, ועשו זאת בהדרגה, בכל פעם הוסיפו עוד 10 דקות. במידה ואתם חשים עייפות, יש לעצור או להשלים את המסלול תוך הליכה מהירה.

גלו איך אפשר להימנע מפציעות ספורט

כדי להימנע מפציעות ספורט, בצעו מתיחות של כמה דקות לפני היציאה. מתחו את שרירי התאומים, מתחו את הזרועות על ידי סיבובים גדולים ועדינים ונסו להתבונן בסרטונים שינחו אתכם לביצוע מתיחות מתאימות. בנוסף, בחירת נעליים נוחות כפי שהזכרנו, כמו גם מתן תשומת לב להדרגתיות בעת הריצה: ימנעו פציעות ספורט.

מסלולי ריצה אופציונליים

כדי לרוץ לא חייבים לרכוש הליכון (למרות שהליכון יסייע לכם להתאמן בימי החורף). כיום, מרחבים ציבוריים מקנים שלל מסלולי ריצה נעימים בהם אפילו אפשר להכיר רצים אחרים ולחבור אליהם. ריצה ניתן ליישם בשטחים פתוחים, בחורשות, ברחוב מתחת לבית, וכן, גם על גבי הליכון. בארץ ישנם מגוון מסלולי ריצה כמו המסלולים של נמל תל אביב, מסלולי ריצה בפארק הירקון, בהרי ירושלים, בגן סאקר הירושלמי, הר איתן, כמו גם שלל מסלולים ידידותיים לרצים.

לסיכום, כדי להתחיל לרוץ לא צריך יותר מידי! זוג נעליים טובות, מסלול מתאים, מתיחות והרבה מוטיבציה – הם כל מה שדרוש לכניסה לכושר גופני מעולה, שיפור הבריאות וחיטוב הגוף.

נגישות