אימון יתר: סימנים לכך שאתם מגזימים באימונים

כושר גופני זה אחד הדברים הכי טובים שאנחנו יכולים להעניק לגוף שלנו. מעבר לעובדה שזה עוזר לפתח ולחזק את שרירי הגוף ומאפשר לנו להישאר צעירים ורעננים יותר, זו גם דרך מצוינת להפחית מתח וחרדה ולחזק את הדימוי העצמי שלנו. אך האם יכול להיות שגם בעניין הזה יש גבול שלא כדאי לחצות אותו, והאם אובססיביות והגזמה באימונים זה באמת משהו שאפשר להגיע אליו? ובכן, על רגל אחת התשובה היא חיובית לחלוטין, וזה בהחלט משהו שיכול לפגוע בגוף וגם בנפש של כל אחד ואחת מאיתנו. אם גם אתם מתאמנים על בסיס קבוע, הנה כמה סימנים שעשויים להעיד על כך שלקחתם את זה קצת יותר מדי רחוק.

כאבים כרוניים

זהו ככל הנראה הסימן הראשון והמובהק ביותר שמעיד על אימון יתר. אומנם כאבים הם חלק בלתי נפרד מכל שגרת אימונים, אבל מדובר על כאבים מינוריים וחולפים שהם בעיקר שרירים תפוסים כתוצאה מהאימון. כאשר מדובר על כאבים כרוניים וחזקים במיוחד בשרירים ובמיוחד כאבים בעצמות ובמפרקים, יש סיכוי לא רע שזה בגלל הגזמה באימונים ושברי מאמץ או תופעות אחרות לא נעימות שנגרמות בשל כך. אם צריך לראות רופא ניתן לבצע זימון תורים אונליין ברשת לרופאים מומחי ספורט ואם מדובר במשהו שאתם חווים כדאי לגשת לבדוק זאת בהקדם וקודם כל להוריד באופן משמעותי את עצימות ותדירות האימונים.

כשאין מקום לשום דבר אחר בחיים

כושר גופני עשוי בהחלט להגיע להתמכרות לכל דבר בעניין בגלל ההורמונים המופרשים במוח בזמן פעילות גופנית שיעודדו אותנו להמשיך ולעסוק בזה. ובעוד ההתמכרות הזאת יכולה להיות חיובית, חשוב לשים לב כשזה חוצה את הגבול והופך לדבר שלילי. אם אתם מרגישים שחוץ מכושר גופני לא בא לכם לעשות שום דבר אחר, אם אתם התחביב הזה פוגע לכם במערכות יחסים ובתפוקה שלכם בעבודה ואם אתם מרגישים שאף פעילות אחרת לא גורמת לכם להנאה – אלו דברים שבהחלט צריכים להדליק לכם נורה אדומה.

אימון יתר: סימנים לכך שאתם מגזימים באימונים

כשאתם יוצאים להתאמן למרות פציעה ממנה אתם סובלים

כאמור, פציעות הן חלק בלתי נפרד מאימונים גופניים, וכשזה קורה החובה של כל אחד לעצמו היא לנוח ולתת לגוף את הזמן שהוא צריך כדי להחלים. אם אתם סובלים מפציעה ופשוט לא מצליחים להתאפק ויוצאים לאימון למרות זאת, ובמיוחד אם זה משהו שכבר חזר על עצמו יותר מפעם אחת – זה בהחלט סימן שאתם צריכים לנוח ושאתם מעט מגזימים. בעניין הזה חשוב מאד לקחת בחשבון שאם תצאו להתאמן כשאתם פצועים, יש סיכוי לא רע שתגרמו במו ידיכם להחמרה במצב.

עייפות כרונית

מצד אחד הכושר הגופני נותן לכם חיזוק משמעותי לדימוי העצמי שלכם ואתם גאים בעצמכם על ההתמדה והנחישות להמשיך ולהתאמן, אך מצד שני אתם מרגישים שבזמנים שאתם לא מתאמנים, אתם כל הזמן עייפים ואין לכם אנרגיות לכלום. ובכן, זהו סימן מובהק שהגזמתם ושכדאי לקחת כמה צעדים אחורה.

ירידה קיצונית במשקל

לבסוף, חשוב לדבר על אחד הסימנים הכי גדולים שאתם מגזימים עם האימון הגופני. זה בהחלט בסדר לשאוף לירידה במשקל, אבל צריך לזכור שזה משהו שצריך לקרות בצורה הדרגתית ומתונה. אם אתם משילים קילוגרמים רבים בתוך מספר שבועות בלבד זה בהחלט עשוי להצביע על אימונים מוגזמים ואולי גם על תזונה לא מאוזנת.

לסיכום – זכרו להתאמן באחריות ולשמור על עצמכם כשאתם תמיד עם היד על הדופק ומודעים לסימנים שמעידים כך שהגיע הזמן להוריד את הרגל מהגז.

נגישות