איך לבנות תפריט תזונתי לספורטאים חובבים ומקצוענים?

קולגן לספורטאים

בכדי לשפר את הביצועים הספורטיביים, נדרש לסגל תפריט תזונתי עשיר. מהם הכללים החשובים ביותר בכל הקשור לתזונה בעבור ספורטאים חובבים ומקצועיים? אנחנו כאן עם כל הפרטים.

מעוניינים לשפר את הביצועים? הכל מתחיל ונגמר בתזונה שלכם

כספורטאים מקצועיים או חובבים, אתם בוודאי מודעים לעובדה כי ללא תזונה נכונה אתם עלולים להוביל את הגוף שלכם לעומס וכתוצאה מכך גם לחשיפה מוגברת לפציעות. לכן, בין אם אתם מעוניינים לבנות את השריר או לשפר את הביצועים, נדרש לסרגל תפריט תזונתי מותאם אישית הכולל את כל אבות המזון, בשילוב של תוספי תזונה כמו קולגן. צריכה של קולגן לספורטאים במסגרת התפריט מהווה דרך נוספת לספק לגוף קולגן, וזאת בכדי לבנות את מסת השריר כמו גם לתרום לצורך שיקום מפציעות. ספורטאים מקצועיים כמו גם חובבים משתמשים בקולגן באופן קבוע, ועל כן אם עדיין לא רכשתם – זה הזמן. בניית רקמת השריר היא חיונית בעובר ספורטאים, ולכן ההמלצה הגורפת מצד מומחים לתחום תזונת הספורט הוא לסגל לתפריט מזונות עשירים בסידן וחלבון, כמו גם ברזל.

למה חשוב לשים לב בבניית התפריט?

כאשר בונים תפריט לספורטאים, חשוב לשים לב כי אתם מקפידים לשלב את כל אבות המזון, ושומרים על מאזן קלורי חיובי. מעבר לכך, חשוב להקפיד על שגרת אכילה נכונה, וזאת בשל העובדה כי בניית השריר נמשכת לרוב כ 24 שעות לאחר האימון ולכן נדרש לספק בעבורו את היסודות הטובים ביותר לצורך בנייתו כמו גם שמירה על השרירים. בעת תהליך של בניית תפריט חשוב להתייעץ עם תזונאי המתמחה בתחום של אוכל לספורטאים, כך שתוכלו לגוון עם התפריט ולא להיצמד לאותו תפריט קבוע. למעשה, גיוון בתפריט יסייע לכם גם להיחשף למזונות "על" כמו אסאי וספרולינה אך בו בעת גם איכות מספקת של חלבונים. למעשה, כאשר אנו צורכים חלבון יש לכך השפעה ישירה על קצב ההתאוששות של השרירים לאחר האימון, ולאחר הכמות המומלצת היא 1-2 גרם ליום, בהתאם למשקל הגוף, ולכן ניתן לצרוך אבקות חלבון על פי הצורך. נוסף לכך, הקפידו לצרוך גם שומן. לא מעט ספורטאים חוששים מכך, אולם נדרש להביו כי שומן אחראי באופן ישיר על רמת האנרגיה בגוף, ולכן כמות השומן המומלצת היא בין 20%-40% ביום, בהתאם כאמור למשקל הגוף.

ירקות כחלק בלתי נפרד מהתפריט, אבל מה לגבי פירות?

אף תפריט של ספורטאי אינו שלם ללא ירקות, אולם שימו לב כי אתם צורכים את כל "הצבעים" של הירקות כך שתוכלו לספק לגוף שלכם אנרגיה ומינרלים המצויים בתוך הירק. לגבי פירות, מאחר והם עשירים בסוכר חלקם מצוינים לאחר האימון או לפניו, אולם שימו לב לערך הקלורי ובהתאם לכך בחרו את פירות עשירים במינרלים אך פחות בסוכרים. והכי חשוב – שמרו על איזון!

נגישות